Zetor
11741
Farm tractor · 2002–2007 · 120 hp
Zetor11741
The Zetor 11741 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2007. It features a SAME 1000.6WT engine, and power steering. The transmission is a synchronized type with 24 forward and 18 reverse.
Engine
| Engine | SAME 1000.6WT |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 366.1 ci (6 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (116 mm) |
| Power Gross | 120 hp (89.5 kW) |
| Power Rated | 120 hp (89.5 kW) |
| Torque Peak | 354 lb-ft (480 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 24 forward and 18 reverse |
| Clutch | hydraulic dry disc |
| Available Options | 24-speed synchronized |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.6 gpm (59 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | wet disc |
Hitch
| Rear Lift | 13,150 lbs (5,964 kg) |
|---|---|
| Hitch Control | position control and lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 206 in (523 cm) |
|---|---|
| Width | 86.3 in (219 cm) |
| Height | 111.3 in (282 cm) |
| Wheelbase | 104.3 in (264 cm) |
| Ground Clearance | 18.3 in (46 cm) |
Weight
| Weight | 10,353 lbs (4,696 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 47.6 gal (180.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with available air-conditioning |
|---|