Zetor
12441
Farm tractor · 2007–2009 · 129 hp
Zetor12441
The Zetor 12441 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2009. It features a Zetor Z 1504 engine, and power steering. It weighs 10,274 lbs (4,660 kg).
Engine
| Engine | Zetor Z 1504 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 253.6 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 129 hp (96.2 kW) |
| Power Rated | 129 hp (96.2 kW) |
| Torque Peak | 387.2 lb-ft (525 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Stage III |
Transmission
| Gears | 24 forward and 18 reverse |
|---|---|
| Available Options | 24-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 18.5 gpm (70 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 180 psi (12.4 bar) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 12,897 lbs (5,850 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 183.9 in (467 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 111.4 in (282 cm) |
| Wheelbase | 94.1 in (239 cm) |
Weight
| Weight | 10,274 lbs (4,660 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 420/70R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 520/70R38 |
Fuel
| Capacity | 45.6 gal (172.6 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|