Zetor
14245
Farm tractor · 1990–1997 · 140 hp
Zetor14245
The Zetor 14245 is a farm tractor manufactured from 1990 to 1997. It features a Zetor Z 8602.13 engine, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Zetor Z 8602.13 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 417.5 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 140 hp (104.4 kW) |
| Power Rated | 140 hp (104.4 kW) |
| Power PTO | 125 hp (93.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Clutch | 380mm hydraulic dry disc |
| Available Options | 16-speed synchromesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,741 psi (189 bar) |
| Total Flow | 11.1 gpm (42 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 11,020 lbs (4,998 kg) |
Dimensions
| Length | 183.7 in (466 cm) |
|---|---|
| Width | 86.2 in (218 cm) |
| Height Cab | 107.5 in (273 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
| Rear Tread | 59.1 in (150 cm) |
Weight
| Weight | 11,160 lbs (5,062 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 13,850 lbs (6,282 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9x24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x38 |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat. Air-conditioning optional. |
|---|