Zetor
16145
Farm tractor · 1985–1990 · 161 hp
Zetor16145
The Zetor 16145 is a farm tractor manufactured from 1985 to 1990. It features a Zetor 8602.1 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | Zetor 8602.1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 417.5 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 161 hp (120.1 kW) |
| Power Rated | 161 hp (120.1 kW) |
| Power PTO | 136 hp (101.4 kW) |
| Starter Type | electric |
| Coolant Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 6 reverse |
| Transmission Description | Three gears in two ranges, plus reverse range, with two-speed torque multiplier. |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 10.8 gpm (40.9 lpm) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 42 gal (159 L) |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 8,650 lbs (3,923 kg) |
Dimensions
| Length | 183.7 in (466 cm) |
|---|---|
| Width | 76.8 in (195 cm) |
| Height Cab | 106.3 in (270 cm) |
| Wheelbase | 106.1 in (269 cm) |
| Ground Clearance | 15.75 in (40 cm) |
| Front Tread | 66.9 in (169 cm) |
| Rear Tread | 59.1 in (150 cm) |
Weight
| Weight | 11,177 lbs (5,069 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9/13-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 51.5 gal (194.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|