Zetor
3045
Farm tractor · 1960–1967 · 39 hp
Zetor3045
The Zetor 3045 is a farm tractor manufactured from 1960 to 1967. It features a Zetor engine. It weighs 3,263 lbs (1,480 kg).
Engine
| Engine | Zetor |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Displacement | 142.7 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 39 hp (29.1 kW) |
| Power Rated | 39 hp (29.1 kW) |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 10-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 75.51 in (191 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 3,263 lbs (1,480 kg) |
|---|