Zetor
3321
Farm tractor · 1997–2005 · 46 hp
Zetor3321
The Zetor 3321 is a farm tractor manufactured from 1997 to 2005. It features a Zetor engine, and two-post folding steering. The transmission is a collar shift type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Zetor |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164 ci (2.7 L) |
| Power Gross | 46 hp (34.3 kW) |
| Power Rated | 46 hp (34.3 kW) |
| Power PTO | 43 hp (32.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | collar shift |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Clutch | hydraulic 304.8mm cerametallic disc |
| Available Options | 10-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 14 gpm (53 lpm) |
| Pressure | 2,600 psi (179.3 bar) |
| Valves | 3 |
| Steering Flow | 4 gpm (15.1 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,300 lbs (1,950 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 133 in (337 cm) |
|---|---|
| Width | 73 in (185 cm) |
| Height Cab | 101 in (256 cm) |
| Wheelbase | 73 in (185 cm) |
| Ground Clearance | 19 in (48 cm) |
Weight
| Weight | 6,220 lbs (2,821 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-28 |
Fuel
| Capacity | 32 gal (121.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|