Zetor
4321
Farm tractor · 1997–2004 · 59 hp
Zetor4321
The Zetor 4321 is a farm tractor manufactured from 1997 to 2004. It features a Zetor engine, two-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 10 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Series | Range 1 Super Series |
| Manufacture Location | Brno, Czech Republic |
| Original Price Usd | 23,000 |
Engine
| Engine | Zetor |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 239 ci (3.9 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power | 59 hp (44 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 10 forward and reverse |
| Clutch | hydraulic 304.8mm cerametallic disc |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 14 gpm (53 lpm) |
| Pressure | 2,600 psi (179.3 bar) |
| Valves | 3 |
| Steering Flow | 4 gpm (15.1 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 6,830 lbs (3,098 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 141 in (358 cm) |
|---|---|
| Width | 73 in (185 cm) |
| Height Cab | 102 in (259 cm) |
| Wheelbase | 73 in (185 cm) |
Weight
| Weight | 6,620 lbs (3,002 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-28 |
Fuel
| Capacity | 32 gal (121.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post folding |
|---|---|
| Cab | optional with air-conditioning |