Zetor
4718
Farm tractor · 1972–1978 · 45 hp
Zetor4718
The Zetor 4718 is a farm tractor manufactured from 1972 to 1978. It features a Zetor Z4701 engine. It weighs 5,071 lbs (2,300 kg).
Engine
| Engine | Zetor Z4701 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 158.2 ci (2.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 17.9 |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power Rated | 45 hp (33.6 kW) |
| Power PTO | 42 hp (31.3 kW) |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 10-speed |
Hydraulics
| Type | Zetormatic |
|---|---|
| Pump Flow | 5.3 gpm (20.1 lpm) |
| Pressure | 2,321 psi (160 bar) |
| Valves | 1 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 2,646 lbs (1,200 kg) |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 78.27 in (198 cm) |
|---|---|
| Rear Tread | 50.4 in (128 cm) |
Weight
| Weight | 5,071 lbs (2,300 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-32 |
Fuel
| Capacity | 12.4 gal (46.9 L) |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|