Zetor
4911
Farm tractor · 1977–1980 · 45 hp
Zetor4911
The Zetor 4911 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1980. It features a Zetor Z4901 engine.
Engine
| Engine | Zetor Z4901 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164.5 ci (2.7 L) |
| Bore | 4.01 in (102 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power Rated | 45 hp (33.6 kW) |
| Torque Peak | 31.9 lb-ft (43.3 Nm) |
| Torque Peak | 1,450 RPM |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 10-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 2,977 lbs (1,350 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 133 in (337 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 78 in (198 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-36 |
Fuel
| Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
|---|
Cab
| Cab | available |
|---|