Zetor
6011
Farm tractor · 1980–1984 · 60 hp
Zetor6011
The Zetor 6011 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1984. It features a Zetor Z6001 engine, and power assist steering. The transmission is a partially-synchronized type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Zetor Z6001 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 210.9 ci (3.5 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 60 hp (44.7 kW) |
| Power Rated | 60 hp (44.7 kW) |
| Torque Peak | 132 lb-ft (179 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially-synchronized |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Available Options | 10-speed partially-synchronized |
Hydraulics
| Pump Flow | 5.3 gpm (20.1 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,321 psi (160 bar) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 3,748 lbs (1,700 kg) |
Dimensions
| Length | 144.1 in (366 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 96.5 in (245 cm) |
| Wheelbase | 88.6 in (225 cm) |
Weight
| Weight | 6,658 lbs (3,020 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-36 |
Fuel
| Capacity | 18.5 gal (70 L) |
|---|
Steering
| Type | power assist |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|