Zetor
7020
Farm tractor · 2008–2011 · 70 hp
Zetor7020
The Zetor 7020 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2011. It features a Zetor engine, two-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a synchronized type with 12 forward and reverse.
Overview
| Series | Silver Series |
|---|---|
| Manufacture Location | Brno, Czech Republic |
Engine
| Engine | Zetor |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 254 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 70 hp (52.2 kW) |
| Power Net | 67 hp (50 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Synchronized transmission with mechanical shuttle. |
| Clutch | 304.8mm hydraulic cerametallic disc |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
| Valves | 3 |
| Total Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
| Steering Flow | 6 gpm (22.7 lpm) |
| Scv Flow | 14 gpm (53 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 152 in (386 cm) |
|---|---|
| Width | 73 in (185 cm) |
| Height Cab | 103 in (261 cm) |
| Height Rops | 103 in (261 cm) |
| Wheelbase | 91 in (231 cm) |
| Ground Clearance | 22 in (55 cm) |
| Front Tread | 56 in (142 cm) |
| Rear Tread | 56 in (142 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 22 gal (83.3 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 34 gal (128.7 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post folding |
|---|---|
| Cab | optional with air-conditioning |