Zetor
7340
Farm tractor · 1995–1997 · 78 hp
Zetor7340
The Zetor 7340 is a farm tractor manufactured from 1995 to 1997. It features a Zetor Z7301 engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a synchro type with 10 forward and 2 reverse.
Overview
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Manufacture Location | Brno, Czech Republic |
| Original Price Usd | 28,500 |
Engine
| Engine | Zetor Z7301 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 239 ci (3.9 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power | 78 hp (58.2 kW) |
| Torque | 207 lb-ft (280.7 Nm) |
| Torque | 1,420 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Clutch | hydraulic 304.8mm cerametallic disc |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11 gpm (41.6 lpm) |
| Pressure | 2,600 psi (179.3 bar) |
| Valves | 3 |
| Total Flow | 15 gpm (56.8 lpm) |
| Steering Flow | 4 gpm (15.1 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,850 lbs (2,653 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 144 in (365 cm) |
|---|---|
| Width | 73 in (185 cm) |
| Height | 75 in (190 cm) |
| Height Cab | 105 in (266 cm) |
| Wheelbase | 88 in (223 cm) |
| Ground Clearance | 17 in (43 cm) |
Weight
| Weight | 8,000 lbs (3,628 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-34 |
Fuel
| Capacity | 25 gal (94.6 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post |
|---|---|
| Cab | available with air-conditioning |