Zetor
8211
Farm tractor · 1990–1997 · 80 hp
Zetor8211
The Zetor 8211 is a farm tractor manufactured from 1990 to 1997. It features a Zetor Z 8401.12 engine, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Zetor Z 8401.12 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 278.4 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 80 hp (59.7 kW) |
| Power Rated | 80 hp (59.7 kW) |
| Power PTO | 72 hp (53.7 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Coolant Capacity | 19 qts (18 L) |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Transmission Description | Four gears in low/high/reverse ranges with two-speed torque multiplier. |
| Clutch | 350mm hydraulic dry disc |
| Available Options | 16-speed synchromesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,741 psi (189 bar) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 11.1 gpm (42 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,937 lbs (3,600 kg) |
Dimensions
| Length | 156.7 in (398 cm) |
|---|---|
| Width | 76.8 in (195 cm) |
| Height Cab | 106.7 in (271 cm) |
| Ground Clearance | 16.5 in (41 cm) |
| Rear Tread | 59.1 in (150 cm) |
Weight
| Weight | 8,807 lbs (3,994 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 10,420 lbs (4,726 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.5-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-38 |
Fuel
| Capacity | 33 gal (124.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat and radio |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.