Zetor
9641
Farm tractor · 1999–2009 · 95 hp
Zetor9641
The Zetor 9641 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2009. It features a Zetor Z 1003 engine, and power steering. The transmission is a synchronized type with 24 forward and 18 reverse.
Engine
| Engine | Zetor Z 1003 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 253.6 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 95 hp (70.8 kW) |
| Power Rated | 95 hp (70.8 kW) |
| Torque Peak | 275.1 lb-ft (373 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 24 forward and 18 reverse |
| Clutch | hydraulic dry disc |
| Available Options | 24-speed synchronized |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.85 gpm (60 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 10,582 lbs (4,799 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 172 in (436 cm) |
|---|---|
| Height | 106.7 in (271 cm) |
| Wheelbase | 93.7 in (237 cm) |
Weight
| Weight | 8,708 lbs (3,949 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-38 |
Fuel
| Capacity | 47.6 gal (180.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with available air-conditioning |
|---|