Zetor
Compax 35
Farm tractor · 2020–Present · 34 hp
ZetorCompax 35
The Zetor Compax 35 is a farm tractor manufactured starting in 2020. It features a 34 hp engine, and two-post folding steering.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 34.2 hp (25.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Emissions | Stage 5 |
Transmission
| Available Options | 12-speed sync shuttle, hydrostatic |
|---|
Hydraulics
gear
| Pump Flow | 10.6 gpm (40.1 lpm) |
|---|
hydro
| Pump Flow | 10.9 gpm (41.3 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,646 lbs (1,200 kg) |
| Hitch Control | position control, draft control optional |
Dimensions
| Length | 128 in (325 cm) |
|---|---|
| Width | 58.1 in (147 cm) |
| Height Cab | 92.5 in (234 cm) |
| Height Rops | 94.5 in (240 cm) |
| Wheelbase | 66.1 in (167 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.0-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
| Front Industrial | 27x10.5-15 |
| Rear Industrial | 12.5-20 |
Fuel
| Capacity | 9 gal (34.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|