Zetor
M25
Farm tractor · 2020–Present · 25 hp
ZetorM25
The Zetor M25 is a farm tractor manufactured starting in 2020. It features a Yanmar engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Yanmar |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 25.3 hp (18.9 kW) |
| Power Rated | 25.3 hp (18.9 kW) |
| Power PTO | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
Hydraulics
| Pump Flow | 6.95 gpm (26.3 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | independent |
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,323 lbs (600 kg) |
| Hitch Control | position control |
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Digging Depth | 78 in (198 cm) |
| Backhoe Model | Zetor ZB80 Backhoe |