Branson
4015R
Farm tractor · 2015–2023 · 40 hp
Branson4015R
The Branson 4015R is a farm tractor manufactured from 2015 to 2023. It features a Kukje A1700T2 engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 12 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | 15 Series |
| Manufacture Location | South Korea |
Engine
| Engine | Kukje A1700T2 |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 104.6 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.7 in (94 mm) |
| Power | 40 hp (29.8 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kukje |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier 4 |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.7 gpm (32.9 lpm) |
|---|---|
| Steering Flow | 4.7 gpm (17.8 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,306 lbs (1,499 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 118 in (299 cm) |
|---|---|
| Width | 57 in (144 cm) |
| Height Rops | 94 in (238 cm) |
| Wheelbase | 65.8 in (167 cm) |
| Ground Clearance | 12 in (30 cm) |
Weight
| Weight | 3,014 lbs (1,367 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4x24 |
| Front Industrial | 28x8.50-15 |
| Rear Industrial | 43x16-20 |
Fuel
| Capacity | 7 gal (26.5 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post folding |
|---|