Branson
4815H
Farm tractor · 2015–2023 · 47 hp
Branson4815H
The Branson 4815H is a farm tractor manufactured from 2015 to 2023. It features a Kukje A2300N2 engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kukje A2300N2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 139.5 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.7 in (94 mm) |
| Power Gross | 47 hp (35 kW) |
| Power Rated | 47 hp (35 kW) |
| Power PTO | 40 hp (29.8 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kukje |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.7 gpm (32.9 lpm) |
|---|---|
| Steering Flow | 4.7 gpm (17.8 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,306 lbs (1,499 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 120.9 in (307 cm) |
|---|---|
| Width | 56.3 in (143 cm) |
| Height Rops | 97.3 in (247 cm) |
| Wheelbase | 65.7 in (166 cm) |
| Ground Clearance | 14.4 in (36 cm) |
Weight
| Weight | 3,278 lbs (1,486 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
| Front Industrial | 28x8.50-15 |
| Rear Industrial | 43x16-20 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|