Branson
6640C
Farm tractor · 2012–2022 · 66 hp
Branson6640C
The Branson 6640C is a farm tractor manufactured from 2012 to 2022. It features a Kukje D3400NA engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a syncro shuttle type with 24 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kukje D3400NA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 208 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.45 in (113 mm) |
| Compression Ratio | 19.5 |
| Power Gross | 66 hp (49.2 kW) |
| Power Rated | 66 hp (49.2 kW) |
| Power PTO | 57 hp (42.5 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kukje |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | syncro shuttle |
|---|---|
| Gears | 24 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 24-speed syncro shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.1 gpm (42 lpm) |
| Valves | 2 |
| Steering Flow | 6.9 gpm (26.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 4,800 lbs (2,177 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 142 in (360 cm) |
|---|---|
| Width | 73 in (185 cm) |
| Height | 101 in (256 cm) |
| Wheelbase | 80 in (203 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
| Front Tread | 70 in (177 cm) |
| Rear Tread | 70 in (177 cm) |
Weight
| Weight | 5,825 lbs (2,642 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.5/80-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-28 |
| Front Industrial | 12.5/80-18 |
| Rear Industrial | 16.9-28 |
Fuel
| Capacity | 24 gal (90.8 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 121 in (307 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Branson B9620 Backhoe |