Cub Cadet
100
Lawn tractor · 1963–1965 · 10 hp
Cub Cadet100
The Cub Cadet 100 is a lawn tractor manufactured from 1963 to 1965. It features a Kohler K-241 engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K-241 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 23.9 ci (391 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Power Rated | 10 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 3-speed gear, 6-speed creeper |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|
Dimensions
| Length | 63 in (160 cm) |
|---|---|
| Width | 33.2 in (84 cm) |
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 43 in (109 cm) |
| Ground Clearance | 6 in (15 cm) |
| Front Tread | 27 in (68 cm) |
| Rear Tread | 27 in (68 cm) |
Weight
| Weight | 620 lbs (281 kg) |
|---|---|
| Shipping | 620 lbs (281 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80x4.00-8, 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 6-12, 8-12 |
Fuel
| Capacity | 1.63 gal (6.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|