Cub Cadet
1105
Lawn tractor · 1985–1986 · 11 hp
Cub Cadet1105
The Cub Cadet 1105 is a lawn tractor manufactured from 1985 to 1986. It features a Briggs & Stratton 253707 engine, and manual steering. It weighs 497 lbs (225 kg).
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 253707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.36 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Gross | 11 hp (8.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Idle | 1800-3500 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.76 mm) |
| Oil Change Interval Hours | 30 |
Transmission
| Available Options | 5-speed gear |
|---|
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electric |
Dimensions
| Length | 68.5 in (173 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 45 in (114 cm) |
Weight
| Weight | 497 lbs (225 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x10-8 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|