Cub Cadet
1020
Lawn tractor · 1988–1991 · 10 hp
Cub Cadet1020
The Cub Cadet 1020 is a lawn tractor manufactured from 1988 to 1991. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.36 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.62 in (67 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.76 mm) |
| Oil Change Interval Hours | 25 |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging System | alternator |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 68.5 in (173 cm) |
|---|---|
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 45 in (114 cm) |
Weight
| Weight | 407 lbs |
|---|---|
| Shipping | 407 lbs (184 kg) |
| Operating | 546 lbs (247 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.5-8 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
32" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 32 in (81 cm) |
|---|