Cub Cadet
1027
Lawn tractor · 2000–2002 · 9 hp
Cub Cadet1027
The Cub Cadet 1027 is a lawn tractor manufactured from 2000 to 2002. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. It weighs 426 lbs (193 kg).
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Rated | 9 hp (6.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Gears | infinite forward and reverse |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Weight
| Weight | 426 lbs (193 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.5 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
27.5" Mower deck
| Mower Deck | 27.5 in (69 cm) |
|---|