Cub Cadet
1100
Lawn tractor · 1978–1979 · 11 hp
Cub Cadet1100
The Cub Cadet 1100 is a lawn tractor manufactured from 1978 to 1979. It features a Briggs & Stratton 253417 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 253417 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 24.36 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Gross | 11 hp (8.2 kW) |
| Power Rated | 11 hp |
| Torque Peak | 16.8 lb-ft (22.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,575 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless gear |
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch |
|---|
Dimensions
| Length | 69 in (175 cm) |
|---|---|
| Width | 37.5 in (95 cm) |
| Height | 42.5 in (107 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
| Ground Clearance | 7.5 in (19 cm) |
| Front Tread | 29 in (73 cm) |
| Rear Tread | 29 in (73 cm) |
Weight
| Weight | 569 lbs (258 kg) |
|---|---|
| Operating | 569 lbs (258 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|