Cub Cadet
1170
Lawn tractor · 2000–2002 · 17 hp
Cub Cadet1170
The Cub Cadet 1170 is a lawn tractor manufactured from 2000 to 2002. It features a 17 hp engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven CVT type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Gross | 17.5 hp (13 kW) |
| Power Rated | 17.5 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven CVT |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | CVT |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Weight
| Weight | 490 lbs (222 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|