Cub Cadet
1180
Lawn tractor · 2000–2002 · 18 hp
Cub Cadet1180
The Cub Cadet 1180 is a lawn tractor manufactured from 2000 to 2002. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven CVT type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven CVT |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | CVT |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Weight
| Weight | 500 lbs (226 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x10 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
46" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 46 in (116 cm) |
|---|