Cub Cadet
107
Lawn tractor · 1969–1971 · 10 hp
Cub Cadet107
The Cub Cadet 107 is a lawn tractor manufactured from 1969 to 1971. It features a Kohler K241A engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler K241A |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 23.9 ci (391 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Compression Ratio | 7 |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Torque Peak | 16.2 lb-ft (22 Nm) |
| Torque Peak | 2,200 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
| Idle | 1000-3800 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 7 qts (6.6 L) |
| Oil Type | IH Hy-Tran |
PTO
| Front Type | 3600 |
|---|---|
| Clutch | mechanical dry disc |
Hitch
| Rear Type | Cub Cadet three-point (optional) |
|---|
Dimensions
| Length | 64 in (162 cm) |
|---|---|
| Width | 33.25 in (84 cm) |
| Height | 39.75 in (100 cm) |
| Wheelbase | 43 in (109 cm) |
| Ground Clearance | 6 in (15 cm) |
| Front Tread | 27 in (68 cm) |
| Rear Tread | 27 in (68 cm) |
Weight
| Weight | 630 lbs (285 kg) |
|---|---|
| Shipping | 630 lbs (285 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80/4.00-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 6-12 |
Fuel
| Capacity | 1.63 gal (6.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|