Cub Cadet
1050
Lawn tractor · 10 hp
Cub Cadet1050
The Cub Cadet 1050 is a lawn tractor. It features a Kohler M10 engine. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler M10 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 23.85 ci (390 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Power Rated | 10 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Idle | 1800-3600 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
| Oil Change Interval Hours | 25 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 4 qts (3.8 L) |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | optional |
|---|
Dimensions
| Length | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Width | 37.75 in (95 cm) |
| Height | 43 in (109 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
| Ground Clearance | 6 in (15 cm) |
| Front Tread | 29 in (73 cm) |
| Rear Tread | 27 in (68 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|