Cub Cadet
1204
Lawn tractor · 1987–1988 · 12 hp
Cub Cadet1204
The Cub Cadet 1204 is a lawn tractor manufactured from 1987 to 1988. It features a Kohler engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 29.07 ci (476 cc) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Idle | 1800-3600 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | spring-loaded dry disc |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Available Options | 4-speed gear |
Dimensions
| Length | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Width | 37.75 in (95 cm) |
| Height | 43 in (109 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
| Ground Clearance | 6 in (15 cm) |
| Front Tread | 29 in (73 cm) |
| Rear Tread | 27 in (68 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|