Cub Cadet
1000
Lawn tractor · 1974–1980 · 10 hp
Cub Cadet1000
The Cub Cadet 1000 is a lawn tractor manufactured from 1974 to 1980. It features a Kohler K241AQS engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K241AQS |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 23.76 ci (389 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | Kohler side-draft carburetor |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 2.5 qts (2.4 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,400 RPM |
| Idle | 1800-3600 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.04 in (0.89 mm) |
| Oil Change Interval Hours | 30 |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Transmission Description | Tractor must be stopped, and clutch used, to shift gears. |
| Clutch | 4.5-inch dry disc |
| Oil Capacity | 4 qts (3.8 L) |
| Available Options | 3-speed gear, 6-speed creeper |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|---|
| Front Type | independent |
| Clutch | electric |
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch |
|---|
Dimensions
| Length | 69 in (175 cm) |
|---|---|
| Width | 33 in (83 cm) |
| Height | 41 in (104 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
| Ground Clearance | 6 in (15 cm) |
| Front Tread | 27 in (68 cm) |
| Rear Tread | 27 in (68 cm) |
Weight
| Weight | 630 lbs (285 kg) |
|---|---|
| Shipping | 630 lbs (285 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80/4.00-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 6-12 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|