Cub Cadet
1030
Lawn tractor · 1992–1996 · 10 hp
Cub Cadet1030
The Cub Cadet 1030 is a lawn tractor manufactured from 1992 to 1996. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven CVT type with 8 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Gross | 10.5 hp (7.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven CVT |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 1 reverse |
| Available Options | 8-speed CVT |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 58 in (147 cm) |
|---|---|
| Height | 43 in (109 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 326 lbs (147 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12x5-4 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.5-8 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
30" Mower deck
| Mower Deck | 30 in (76 cm) |
|---|