Cub Cadet
1002
Lawn tractor · 1990–1991 · 10 hp
Cub Cadet1002
The Cub Cadet 1002 is a lawn tractor manufactured from 1990 to 1991. It features a Briggs & Stratton 256707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven CVT type with 8 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 256707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.36 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.62 in (67 mm) |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven CVT |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 1 reverse |
| Available Options | 8-speed CVT |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Weight
| Weight | 377 lbs (171 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12x5 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.5-8 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
32" Mower deck
| Mower Deck | 32 in (81 cm) |
|---|