Cub Cadet
111
Lawn tractor · 1978–1979 · 11 hp
Cub Cadet111
The Cub Cadet 111 is a lawn tractor manufactured from 1978 to 1979. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.36 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.36 in (60 mm) |
| Power Gross | 11 hp (8.2 kW) |
| Power Rated | 11 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 61 in (154 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 43 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 430 lbs (195 kg) |
|---|---|
| Shipping | 430 lbs (195 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x9.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" Mower deck
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|