Cub Cadet
108
Lawn tractor · 1971–1974 · 10 hp
Cub Cadet108
The Cub Cadet 108 is a lawn tractor manufactured from 1971 to 1974. It features a Kohler K241A engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K241A |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 23.9 ci (391 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Air Cleaner | dry cartridge |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
| Idle | 1000-3800 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
| Oil Change Interval Hours | 30 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | 4.5-inch dry disc |
| Oil Capacity | 3.5 qts (3.3 L) |
| Available Options | 3-speed gear, 6-speed creeper |
PTO
| Rear Type | transmission optional |
|---|---|
| Front Type | independent |
| Clutch | mechanical |
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch optional |
|---|
Dimensions
| Length | 69 in (175 cm) |
|---|---|
| Width | 33 in (83 cm) |
| Height | 41 in (104 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
| Ground Clearance | 6 in (15 cm) |
| Front Tread | 27 in (68 cm) |
| Rear Tread | 27 in (68 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80/4.00-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 6-12 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|