Cub Cadet
1208
Lawn tractor · 1990–1991 · 12 hp
Cub Cadet1208
The Cub Cadet 1208 is a lawn tractor manufactured from 1990 to 1991. It features a Briggs & Stratton 281707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven CVT type with 8 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 281707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.4 ci (465 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven CVT |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 1 reverse |
| Available Options | 8-speed CVT |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Weight
| Weight | 394 lbs (178 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12x5 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.5-8 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
38" Mower deck
| Mower Deck | 38 in (96 cm) |
|---|