Cub Cadet
1210
Lawn tractor · 1985–1989 · 12 hp
Cub Cadet1210
The Cub Cadet 1210 is a lawn tractor manufactured from 1985 to 1989. It features a Kohler K301 engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler K301 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 29.07 ci (476 cc) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Idle | 1800-3600 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 7 qts (6.6 L) |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electric |
Hitch
| Rear Type | 0 optional |
|---|
Dimensions
| Length | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Width | 37.75 in (95 cm) |
| Height | 43 in (109 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
| Ground Clearance | 6 in (15 cm) |
| Front Tread | 29 in (73 cm) |
| Rear Tread | 27 in (68 cm) |
Weight
| Weight | 692 lbs (313 kg) |
|---|---|
| Shipping | 692 lbs (313 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|