Cub Cadet
1215
Lawn tractor · 12 hp
Cub Cadet1215
The Cub Cadet 1215 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 281707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 281707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.4 ci (465 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,400 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.76 mm) |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 68.5 in (173 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 45 in (114 cm) |
Weight
| Weight | 481 lbs (218 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x10-8 |
Fuel
| Capacity | 3.5 gal (13.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|