Cub Cadet
1225
Lawn tractor · 1992–1993 · 12 hp
Cub Cadet1225
The Cub Cadet 1225 is a lawn tractor manufactured from 1992 to 1993. It features a Briggs & Stratton 283707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 283707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.42 ci (465 cc) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 800 |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 235 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 68.5 in (173 cm) |
|---|---|
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 45 in (114 cm) |
Weight
| Weight | 445 lbs (201 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.5-8 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
38" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 38 in (96 cm) |
|---|