Cub Cadet
123
Lawn tractor · 1966–1967 · 12 hp
Cub Cadet123
The Cub Cadet 123 is a lawn tractor manufactured from 1966 to 1967. It features a Kohler K301AS engine, and manual steering. It uses a hydrostatic transmission.
Engine
| Engine | Kohler K301AS |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 29.07 ci (476 cc) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Compression Ratio | 6 |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | mechanical |
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch optional |
|---|
Dimensions
| Length | 63 in (160 cm) |
|---|---|
| Width | 33.3 in (84 cm) |
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 43 in (109 cm) |
| Ground Clearance | 6 in (15 cm) |
| Front Tread | 27 in (68 cm) |
| Rear Tread | 27 in (68 cm) |
Weight
| Weight | 650 lbs (294 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80x4.00-8, 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|