Cub Cadet
124
Lawn tractor · 1967–1969 · 12 hp
Cub Cadet124
The Cub Cadet 124 is a lawn tractor manufactured from 1967 to 1969. It features a Kohler K301AS engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K301AS |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 29.25 ci (479 cc) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
| Idle | 1000-3800 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
| Oil Change Interval Hours | 30 |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Transmission Description | Three-speed transmission operated by gear shift lever and combination clutch/brake pedal. Tractor must be stopped, and clutch used, to shift. |
| Clutch | 4.5-inch dry disc |
| Oil Capacity | 3.5 qts (3.3 L) |
| Available Options | 3-speed gear, 6-speed creeper |
Hydraulics
| Type | optional |
|---|---|
| Pump Flow | 2.5 gpm (9.5 lpm) |
| Pressure | 400 psi (27.6 bar) |
PTO
| Rear | 525 RPM |
|---|---|
| Rear Type | transmission |
| Front Type | independent |
Hitch
| Drawbar Hitch Type | Cub Cadet three-point |
|---|
Dimensions
| Length | 64 in (162 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 39.75 in (100 cm) |
| Wheelbase | 43 in (109 cm) |
| Ground Clearance | 6 in (15 cm) |
| Rear Tread | 27 in (68 cm) |
Weight
| Weight | 630 lbs (285 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80x4.00-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|