Cub Cadet
126
Lawn tractor · 1969–1971 · 12 hp
Cub Cadet126
The Cub Cadet 126 is a lawn tractor manufactured from 1969 to 1971. It features a Kohler K301A engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K301A |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 29.07 ci (476 cc) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Compression Ratio | 6 |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Torque Peak | 19.6 lb-ft (26.6 Nm) |
| Torque Peak | 2,200 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
| Idle | 1000-3800 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | 4.5-inch dry disc |
| Oil Capacity | 3.5 qts (3.3 L) |
| Oil Type | IH Hy-Tran |
| Available Options | 3-speed gear, 6-speed |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|
Hitch
| Rear Type | Cub Cadet three-point (optional) |
|---|
Dimensions
| Length | 64 in (162 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 39.75 in (100 cm) |
| Wheelbase | 43 in (109 cm) |
| Ground Clearance | 6 in (15 cm) |
| Front Tread | 27 in (68 cm) |
| Rear Tread | 27 in (68 cm) |
Weight
| Weight | 640 lbs (290 kg) |
|---|---|
| Shipping | 640 lbs (290 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80/4.00-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|