Cub Cadet
128
Lawn tractor · 1971–1974 · 12 hp
Cub Cadet128
The Cub Cadet 128 is a lawn tractor manufactured from 1971 to 1974. It features a Kohler K301A engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K301A |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 29.07 ci (476 cc) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Air Cleaner | dry cartridge |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
| Idle | 1000-3800 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
| Oil Change Interval Hours | 30 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | 4.5-inch dry disc |
| Oil Capacity | 3.5 qts (3.3 L) |
| Oil Type | IH Hy-Tran |
| Available Options | 3-speed gear, 6-speed creeper |
PTO
| Rear Type | transmission (optional) |
|---|---|
| Front Type | independent |
| Clutch | mechanical |
Hitch
| Rear Type | sleeve hitch (optional) |
|---|
Dimensions
| Length | 69 in (175 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 41 in (104 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
| Ground Clearance | 6 in (15 cm) |
| Front Tread | 27 in (68 cm) |
| Rear Tread | 27 in (68 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80/4.00-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|