Wheel Horse
1054
Lawn tractor · 1964–1965 · 10 hp
Wheel Horse1054
The Wheel Horse 1054 is a lawn tractor manufactured from 1964 to 1965. It features a Kohler K241S engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K241S |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 23.85 ci (390 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Uni-Drive |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
Dimensions
| Length | 69 in (175 cm) |
|---|---|
| Width | 36.5 in (92 cm) |
| Height | 35 in (88 cm) |
| Wheelbase | 47 in (119 cm) |
| Ground Clearance | 9.5 in (24 cm) |
Weight
| Weight | 650 lbs (294 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00x8 |
|---|---|
| Rear Ag | 6.40x15 |
Fuel
| Capacity | 2.75 gal (10.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|