Wheel Horse
12-32XL
Lawn tractor · 1996–2004 · 12 hp
Wheel Horse12-32XL
The Wheel Horse 12-32XL is a lawn tractor manufactured from 1996 to 2004. It features a Briggs & Stratton 282707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 282707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.4 ci (465 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless MST-205 |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 66.5 in (168 cm) |
|---|---|
| Width | 37.5 in (95 cm) |
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 47 in (119 cm) |
Weight
| Weight | 375 lbs (170 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1.75 gal (6.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
32" mid-mount mower deckBlade
| Mower Deck | 32 in (81 cm) |
|---|