Wheel Horse
1277
Lawn tractor · 12 hp
Wheel Horse1277
The Wheel Horse 1277 is a lawn tractor. It features a Kohler K301S engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler K301S |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 29.07 ci (476 cc) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 2.5 qts (2.4 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Sundstrand 3100077 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 65 in (165 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 45.5 in (115 cm) |
Weight
| Weight | 582 lbs (263 kg) |
|---|---|
| Shipping | 582 lbs (263 kg) |
Fuel
| Capacity | 1.5 gal (5.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|