Wheel Horse
111-5
Lawn tractor · 1985–1987 · 11 hp
Wheel Horse111-5
The Wheel Horse 111-5 is a lawn tractor manufactured from 1985 to 1987. It features a Briggs & Stratton 250000 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 250000 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.36 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Rated | 11 hp (8.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 829A |
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Weight
| Weight | 400 lbs (181 kg) |
|---|---|
| Shipping | 400 lbs (181 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.10/3.50-4 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1.25 gal (4.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
30" Mower deck
| Mower Deck | 30 in (76 cm) |
|---|