Wheel Horse
1057
Lawn tractor · 10 hp
Wheel Horse1057
The Wheel Horse 1057 is a lawn tractor. It features a Kohler K241S engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K241S |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 23.85 ci (390 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Gross | 10 hp |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 65 in (165 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 45.5 in (115 cm) |
| Ground Clearance | 7.25 in (18 cm) |
Weight
| Weight | 535 lbs (242 kg) |
|---|---|
| Shipping | 535 lbs (242 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x5.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 1.5 gal (5.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|