Wheel Horse
108
Lawn tractor · 1981–1988 · 8 hp
Wheel Horse108
The Wheel Horse 108 is a lawn tractor manufactured from 1981 to 1988. It features a Briggs & Stratton 190707 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 190707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 19.44 ci (318 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 8 hp (6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear, 4-speed gear, 5-speed gear |
Dimensions
| Length | 64.7 in (164 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 46.5 in (118 cm) |
Weight
| Weight | 400 lbs (181 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.10x3.50-4 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1.25 gal (4.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
30" mid-mount mower deckBlade
| Mower Deck | 30 in (76 cm) |
|---|