Wheel Horse
10HP
Lawn tractor · 10 hp
Wheel Horse10HP
The Wheel Horse 10HP is a lawn tractor. It features a Kohler K241AS engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K241AS |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 23.9 ci (391 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 65 in (165 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 45.5 in (115 cm) |
| Ground Clearance | 6.75 in (17 cm) |
Weight
| Weight | 625 lbs (283 kg) |
|---|---|
| Shipping | 625 lbs (283 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x7.50-12 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|