Wheel Horse
1075
Lawn tractor · 10 hp
Wheel Horse1075
The Wheel Horse 1075 is a lawn tractor. It features a Kohler K241AS engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler K241AS |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 23.85 ci (390 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 61 in (154 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 37 in (93 cm) |
| Wheelbase | 41.25 in (104 cm) |
| Ground Clearance | 7.25 in (18 cm) |
Weight
| Weight | 565 lbs (256 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x5.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 22.5x8.00-12 |
Fuel
| Capacity | 1.5 gal (5.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|